Low carb

LOW CARB se většinou využívá k redukci hmotnosti. Málo lidí už ale ví, že se tímto způsobem stravování dá podpořit léčba některých onemocnění. Například většina autoimunitních onemocnení na LCHF dobře reaguje.

Nudle

Housky

Tortilla

Palačinky

Knedlíky

Mugcake

Low carb - teorie

Recepty zde uváděné jsou většinou spadat do volnějšího LC režimu, označováno též jako Sugarfree. Je to něco, co vyhovuje MÉMU tělu, mám to tak vyzkoušené, přirozeně MÉ tělo tíhne k sacharidům kolem 100g. Nedržím přísné LC, jím jak mi vyhovuje, jen se snažím vyhýbat bílé mouce a cukru. V nízkosacharidových receptch, ale budou jen recepty z povolených potravin.

Něco málo z reorie:
LCHF neboli Low carb High fat (málo sacharidů, hodně tuků).Nejedná se o dietu, ale životní styl, založený na nízkém příjmu sacharidů, a vysokém příjmu tuků, za přiměřeného příjmu bílkovin. Pozor, nejde o NON carb, v LCHF přijímáte sacharidy z povolených zdrojů, a poměr si určujete podle individuálních potřeb.
Pod LCHF spadá i Keto dieta, nízkosacharidové stravování. O Ketogenní low carb dietě mluvíme při příjmu sacharidů pod 20g za den, a já se jí blíže věnovat nebudu. Při této dietě dochází při nedostatku sacharidů ve stravě k přeměně tuků na ketony, které jsou hlavním zdrojem energie pro mozek. Tato dieta je vhodná jednak k rychlejší redukci hmotnosti, ale také jako podpůrný prostředek při léčbě například inzulinové rezistence, epilepsie nebo deprese.
Dále se můžete setkat s různými termíny a rozdělením podle denního příjmu sacharidů:

  • pro Mírný nízkosacharidový režim je někdy používána hranice 20-50g, někdy i 50-80g,
  • Volnější nízkosacharidový režim (též se používá Sugarfree) někdy bývá uváděno rozmezí 50-100g jindy 80-100g .
Rozdíl názvů ani počtu gramů není až tak důležitý, vypsala jsem to zde jen kvůli přehlednosti. Spočítat přesný denní příjem sacharidů je velice složité, a to z jednoduchého důvodu: nikdy nenajdete dvě rajčata se stejným počtem sacharidů, nebo dvě jahody. Počet sacharidů se liší jednak podle odrůd, pak podle stupně zralosti, skladování, aj. Takže třeba dovozová jahoda v ledu bude mít méně sacharidů než naše vyvoněná jahoda utržená v červenci a zrající na sluníčku. Počítání jako takové je pouze orientační. Rozhodování pro ten či onen režim je čistě kvůli účelu, pro něž chcete LCHF stravování zařadit: pokud budete řešit nějaký zdravotní problém, tak se asi budete snažit držet méně sacharidů, pokud jen chcete snížit sacharidy a vynechat škrobovité potraviny, tak se asi nebudete tlačit na 20g, ale klidně můžete být kolem 80-100g.Nastavení makroživin.